اطلاعات تماس

تلفن

۰۲۱۸۸۵۳۳۱۸۷ | ۰۲۱۸۸۵۴۶۳۹۴ | ۰۲۱۸۸۵۴۵۳۹۷ | ۰۲۱۸۸۵۱۷۰۲۱ | ۰۲۱۸۸۷۵۶۸۶۷

ایمیل

info@hesabjam.ir

حسابداری و حسابرسی

دیگر مطالب

تفاوت حسابداری و حسابرسی چیست؟

حسابداران ، کارمندان ثابت یک شرکت می باشند که امور مربوط به حسابداری و صورتهای مالی آن شرکت را انجام می دهند اما حسابرسان جای ثابت و مشخص نداشته و از جانب شرکت ثانویه مسئول رسیدگی به کار حسابداران شرکت اولیه می شوند تا از صحت کار حسابداران آن شرکت گزارش تهیه کننداستاندارهای تعریف شده ای برای هردوی حسابداران و حسابرسان موجود می باشد.حسابداری کاری همیشگی و حسابرسی هر 3 ماه یکبار یا هر سال مالی اتفاق می افتد.

 

اما حسابرس کیست؟

 
برای انجام کار حسابرسی، شخص مورد نظر باید در زمینه محاسبات و تحلیل اطلاعات، مهارت بالا و قابل قبولی داشته باشد. البته در سال‌های اخیر به دلیل کامپیوتری شدن سیستم‌های مالی و حسابداری، یک حسابرس کارآمد می‌بایست علاوه بر اصول و فنون حسابداری و حسابرسی به کار با نرم افزارهای مالی و حسابداری مختلف نیز تسلط داشته باشد. همچنین باید دارای مهارت‌های ارتباطی،کلامی و نوشتاری خوبی باشد. وظایف حسابرسان اموری مثل بررسی حساب‌های شرکت، جمع آوری و تحلیل آمار و ارقام، شناسایی مشخصات و ویژگی‌های کسب‌وکار و  ارزیابی سیستم‌های گزارش مالی شرکت می‌باشد. 
 
 

تقسیم‌بندی حسابرسان شاغلان حرفه حسابرسی در یک تقسیم بندی کلی به سه گروه اصلی تفکیک می‌شوند:

 

۱ – حسابرسان داخلی:

این گروه از حسابرسان، کارمند واحد مورد رسیدگی هستند و در واقع رابط میان هیات مدیره و شرکت بوده و گزارش رسیدگی خود را به طور هفتگی، ماهانه یا سالانه به مدیرعامل و هیات مدیره ارائه می‌دهند. این گروه از حسابرسان عملیات داخل واحد تجاری را رسیدگی می‌کنند. حسابرس داخلی، سیاست‌ها، رویه‌ها و توان مالی شرکت را به منظور بهبود کارآیی آن ارزیابی و بررسی می‌کند.

 

۲ – حسابرسان مستقل:

این گروه از حسابرسان، افرادی هستند که در موسسات حسابرسی مشغول کار هستند و بر اساس قرارداد میان شرکت‌ها یا سازمان‌ها با این موسسات، عملیات حسابداری و مالی واحد تجاری را بر اساس اصول و موازین حسابداری مورد رسیدگی قرار می‌دهند و گزارش خود را به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه می‌کنند. در واقع حسابرسان مستقل رابط میان صاحبان شرکت و هیات مدیره شرکت می‌باشند.

 

3- حسابرسان دولتی:

وظیفه‌ای که بر عهده‌ی این گروه از حسابرسان است عبارت است از رسیدگی یا بررسی معاملات و کنترل‌های یک موسسه دولتی به منظور اظهارنظر در این مورد که فعالیت‌های مالی واقتصادی طبق اصول متداول حسابداری دولتی در صورت‌ها وگزارش‌های انعکاس یافته است یا خیر.

 

میزان تحصیلات و بازار کار هر دو رشته:

هر دو باید در رشته حسابداری در مقطع کارشناسی تحصیل کنند و پس از آن شاخه ها از هم جدا می شود .این دو رشته مناسب افرادی است که سرو کله زدن با اعداد و ارقام را دوست دارند و تفاوتی از لحاظ بازار کاری با هم ندارند و به یک اندازه مهمند .

مدیران شرکتها باید از سیستم های مدرن حسابداری برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنند.

مدیران شرکتها می توانند برای مشاوره و استفاده از هرگونه خدمات حسابداری و حسابرسی با حساب جم تماس حاصل نمایند.

درخواست خدمات حسابداری و حسابرسی

چنانچه در حوزه خدمات حسابداری، حسابرسی و مالیاتی نیازمند مشاوره و کمک هستید لطفا با ما در میان بگذارید تا متخصصین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند