اطلاعات تماس

تلفن

۰۲۱۸۸۵۳۳۱۸۷ | ۰۲۱۸۸۵۴۶۳۹۴ | ۰۲۱۸۸۵۴۵۳۹۷ | ۰۲۱۸۸۵۱۷۰۲۱ | ۰۲۱۸۸۷۵۶۸۶۷

ایمیل

info@hesabjam.ir

حسابداری و حسابرسی

دیگر مطالب

جداول دستمزد مقطوع بيمه مشاغل(تير تا اسفند٩٩) و مفاصاحساب بیمه

مبالغ زیر از حقوق و مزایای کارگران مشمول کسر بیمه هستند

 

مزد

حقوق

دستمزد

مزایای مستمر شغلی

اضافه کار

حق الزحمه

نوبت‌کاری

فوق العاده مشاغل سخت و زیان آور

حق حضور در جلسات

کار شب و فوق العاده کشیک

مزد ایام تعطیل و مرخصی

کمک هزینه مسکن

پاداش مستمر

دریافتی افرادی که به طور کارمزد به کار اشتغال دارند

 

پرداخت حق بیمه بر اساس روزهای کارکرد واقعی 

 

طبق مواد ۲۸ ، ۳۲ و ۳۹ قانون تامین اجتماعی و آیین نامه اجرایی ماده ۳۹ آن قانون، تمامی کارفرمایانی که کارگر یا کارمند مشمول قانون تامین اجتماعی در استخدام یا در اختیار دارند، صرفنظر از نوع قرارداد کار و ترتیب استخدام و نحوه پرداخت مزد یا حقوق، موظفند صورت مزد و حقوق و مزایای کارکنان خود را در موعد مقرر به سازمان تامین اجتماعی ارسال کنند.

 

با توجه به اینکه تعهدات سازمان تأمین اجتماعی بر اساس روزهای کارکرد بیمه شده است، از این رو لازم است بمنظور رعایت دقیق قوانین و مقررات لیست و حق بیمه کارکنان بر اساس روزهای کارکرد واقعی و فارغ از ساعات کارکرد با رعایت دستمزد مربوطه تنظیم و به سازمان ارسال و پرداخت شود.

 

نحوه محاسبه سقف بیمه فرد شاغل در دو کارگاه

 

محمد حسن زدا، مشاور امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی :

 

فردی که در دو کارگاه کار می‌کند، اگر در کارگاه اول سقف بیمه را پرداخت کرده باشد، نیاز نیست در کارگاه دوم بیمه شود.

 

اگر در کارگاه اول سقف بیمه پر نشده باشد که برای سال ۹۹، سقف بیمه ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است، در هر تعداد کارگاه بعدی که بیمه شده کار می‌کند باید بیمه شود و بیمه اجباری است.

 

مفاصا حساب بیمه چیست؟

 

به استناد به ماده ۳۷ و ۳۸ قانون تامین اجتماعی مفاصاحساب بیمه ، تسویه حساب نهایی با سازمان تامین اجتماعی می باشد

 

 

چه کنیم که بدون پرداخت وجه مفاصاحساب بگیریم

 

پیمانکار در صورت اعتراض نسبت به محاسبه حق بیمه می تواند ظرف ۳۰ روز نسبت به آن اعتراض نماید که بایستی اعتراض خود را در فرم مربوطه نوشته و تحویل کارشناس درآمد دهد و اگر حق بیمه محاسبه شده مورد قبول باشد که پس از پرداخت مبلغ حق بیمه ، مراحل نوشتن مفاصاحساب آغاز می شود و معمولا در صورت عدم شلوغی یک هفته ای آماده و تحویل می شود.

 

 

مفاصاحساب بیمه چگونه صادر می شود؟

 

همواره پس از اتمام قرارداد ، پیمانکار و یا اجرا کننده کار باید از شعبه محل اجرای کار ( همان شعبه ای که کد کارگاه و ردیف پیمان گرفته است ) برگه تسویه حساب و یا مفاصاحساب بیمه بگیرد. این برگه با توجه به ارائه نامه پایان قرارداد که توسط کارفرما صادر و در آن به مشخصات و اطلاعات قرارداد اشاره می شود صادر می گردد ( پس از درخواست پیمانکار مبنی بر صدور مفاصاحساب، کارشناس درآمد نامه ای به کارفرما ارسال می نماید تا اطلاعات قرارداد را که شامل تاریخ شروع و پایان، مبلغ ناخالص کارکرد، درصد مکانیکی یا غیرمکانیکی و … می باشد را برای شعبه ارسال نماید. من پیشنهاد می کنم که قبل از درخواست به بیمه از طرف پیمانکار نامه ای به کارفرما فرستاده شود و کلیه اطلاعات را بخواهید که برای شعبه مربوطه ارسال کند. پیگیر باشید تا پس از آماده شدن نامه، نماینده پیمانکار ( و یا شرکت ) نامه را گرفته و برای سازمان ببرد تا سریعتر این روند انجام شود. پس از آن، کارشناس نسبت به تعیین ضریب و محاسبه حق بیمه اقدام می کند و درصورتیکه فرم ابلاغ الکترونیک داشته باشید از طریق پرتال سازمان به پیمانکار (شرکت) ابلاغ می شود.

 

 

نحوه محاسبه حق بیمه قراردادها

 

 باید عرض کنم که قراردادها به سه نوع

۱-طرحهای عمرانی

۲- غیر عمرانی

۳- موارد خاص غیر عمرانی

تقسیم می شوند و هر کدام نرخ خاص خود را دارند که در ادامه به آن اشاره می کنم 

 

قراردادهای عمرانی :

 

نرخ قراردادهای مشاوره ای ۱۵٫۶ درصد که ۳٫۶ درصد سهم پیمانکار و الباقی سهم کارفرما می باشد

 

نرخ قراردادهای پیمانکاری ۶٫۶ درصد که سهم ۱٫۶ درصد سهم پیمانکار و الباقی سهم کارفرما می باشد.

 

قراردادهای غیر عمرانی :

 

قراردادهایی که ارائه خدمات بوده و تهیه مصالح و قطعات مصرفی بعهده پیمانکار و بصورت مکانیکی باشد ۷ درصد باضافه یک نهم (۱/۹) بیمه بیکاری یعنی ۷٫۷۸ درصد 

 

قراردادهایی خدماتی و دستمزدی که غیر مکانیکی و قطعات و مصالح مصرفی بعهده کارفرما باشد نرخ محاسبه ۱۵ درصد باضافه یک نهم (۱/۹) خواهد بود.

 

قراردادهایی که بصورت درصدی مکانیکی و غیرمکانیکی انجام شوند نیز قسمت مکانیکی با نرخ ۷ و قسمت غیرمکانیکی با نرخ ۱۵ درصد محاسبه خواهد شد

 

قرارداد های خاص غیر عمرانی :

 

شامل قراردادهای حسابرسی، گازرسانی، فضای سبز ، تحقیقاتی ، خرید و فروش و … می باشد که به تفصیل در فایل ناگفته های مفاصاحساب بیمه درباره نرخ محاسبه آن توضیخ داده ایم.

 

قراردادهای خدمات شهری و فضای سبز

 

این قراردادها که با موضوع نگهداری و خدمات فضای سبز بوستان ها منعقد می شود معمولا توسط شعبه با ضریب ۷۰ درصد بصورت مکانیکی و با ضریب ۷ درصد و ۳۰ درصد بصورت غیرمکانیکی و با ضریب ۱۵ درصد بهمراه بیمه بیکاری محاسبه می گردد اما پیشنهاد می شود تمام زوایای این نوع قراردادها را بررسی و با آگاهی کامل نسبت به انعقاد قرارداد اقدام کنید چرا که در بعضی از این قراردادها بندها و نکاتی مطرح است که از محاسبه فوق خارج می شود. من در فایل ناگفته های مفاصاحساب درباره همه این نکات صحبت کرده ام.

 

موسسه حساب جم با آمار لحظه به لحظه امور مالیاتی و حسابرسی در کنار شماست(انتشار جدول دستمزد مقطوع بیمه مشاغل سال جدید).

 

برای دانلود فایل PDF جداول دستمزد مقطوع بیمه مشاغل اینجا کلیک کنید.

درخواست خدمات حسابداری و حسابرسی

چنانچه در حوزه خدمات حسابداری، حسابرسی و مالیاتی نیازمند مشاوره و کمک هستید لطفا با ما در میان بگذارید تا متخصصین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند